Porovnání webové grafiky – tenkrát a teď

Dnes vám nabídneme trochu odlehčený pohled na vývoj grafiky a webových stránek a zároveň vám představíme šikovný nástroj, kterým tyto změny budeme vidět. Mnozí ho již znají, jedná se o jednu z nejzákladnějších stránek internetu obecně, nebojím se říct. Takzvaný Wayback Machine na stránce archive.org, který ukládá (vytváří kopie/screenshoty) webových stránek v již desítky let. Jedná se o neziskovou organizaci a tento obsah je zadarmo. Číslo na této stránce hlásí momentálně 273 miliard uložených webových stránek, tedy zhruba 34 na jednoho člověka na světě. Nedůležitá, ale zajímavá statistika.

bunker-622515_960_720Wayback Machine se dá použít jako předloha stránek, pro seznamovací i učební účely, ty dnes trochu odsuneme a odlehčíme si pohled na některé stránky, které jsou dnes taženy k dokonalosti. Vrátíme se v čase a podíváme se na období, kdy možná jejich zakladatelé na ně nebyli tolik pyšní. Nejznámější příklad je Facebook, jeho proměna je obrovská. Další příklad je Google z před 16 lety, zde proměna není tak výrazná, i logo je obdobné. Z našich krajin vybereme třeba projekt heureka z roku 2007. Zde můžeme například vidět, že firmě zůstalo logo celých 9 let. Některé stránky se proměnily úplně, jako ČeskéCasino.cz. Pro pracovní účely se nástroj také dá využít, nicméně nikdo z nás asi nebude chtít hledat inspirace pro grafiku na starých webech a my si tak necháme archive.org také spíše pro zábavu a návrat do starých časů.

Pokud vás zajímá historie grafiky, nebo možná píšete článek či práci na téma vývoje grafik, pak budete mít s tímto nástrojem hodně zábavy.