Wedesign vs. UX a funkčnost webu

face-8532981Nedávno jsem se setkal s názorem, že web design jako takový je mrtvý. To je trochu silné tvrzení, ale svým (malým) způsobem pravdivé. Bude chtít ale trochu rozebrat, proto jsem se rozhodl napsat tento článek, kde si probereme rozdíl mezi klasickými webdesignovými úkoly a potřebou se zaměřovat na ostatní články designerské práce.

Jak to tedy je? Je webdesign u konce?

Ano, i ne. Záleží na úhlu pohledu a definici. Jedna neúprosná pravda zde ale je. Pokud jste dříve chtěli provozovat webové stránky, museli jste se obrátit na odborníky (pokud jimi sami nejste) s různých oblastí od hostingu přes vývojáře po designéry. S nástupem nových webových řešení jsou tyto pozice ale utlačovány do pozadí. Stránky jako wordpress a shoptet mnoho z těchto služeb nabízejí úplně všem. Nehledě na zkušenosti můžete mít svůj blog nebo eshop raz dva. V tomto ohledu tak personalizované designy webu nejsou potřeba a a tím ani práce designérů na nich.

Webdesignéři tedy ztrácejí práci?

To je naopak druhá strana mince. Neztrácejí. Ačkoliv dnešní webdesignér oproti tomu z před 10 let bude mít méně práce s kompletním návrhem stránky, setká se čím dál tím více s návrhy upravující existující templáty, řešení UX na stránce a celkové stavby funkčnosti stránky. To jsou všechno úkoly, které zahrnují potřebu kvalitní designerské práce. Hodinově se tak změna neudála, ale náplň práce je zjevně odlišná.

Jak se postavit k takové změně?

Většinou tuto změnu pocítíme až ze strany klienta – provozovatele webu. Stránky s nasazenými templáty, jako je tady budou potřebovat upravovat svoje UX, kde jsou dva hlavní elementy grafika a textace. A to jsou věci, které webdesignéři zvládají nehledě na zadání. Tento článek tak berte spíše jako zamyšlení nad tím, kam se posouvá svět webdesignu.